RUDENĀJI 2022

17. septembrī Jūrmalas Brīvdabas muzejā notika RUDENĀJU svētki. Apmeklētāji varēja iesaistīties senās spēlēs, piedalīties meistarklasēs, vērot dažādu amata pratējus darbībā un uzklausīt viņu stāstījumus, kā arī Jumja gadatirgū iegādāties rudens veltes un amatnieku darinājumus.

Kopš laikiem, kad cilvēki sāka sev audzēt labību un iekopt dārzus, vasaras nobeigums un rudens sākums ir bijis brīdis svētkiem, jo visa gada laikā izaudzētais ir novākts un savests zem jumta. Latvieši dažādos novados un laikos šos svētkus sauca par Apkūlībām, (jo labība ir nokulta) vai Apjūmībām — par godu auglības dievībai Jumim, bet Jūrmalas Brīvdabas muzejā šiem ražas svētkiem esam izvēlējušies RUDENĀJU vārdu.

Svētki noslēdz gada auglīgo daļu un sagatavo dabu mieram. Tomēr pirms ieiet veļu laikā, RUDENĀJOS ir kārtīgi jāizpriecājas, lai auglības dzirksts saglabātos līdz nākamā pavasara cēlienam. Senajos rudens gadskārtas rituālos liela cieņā bija auglības dievība Jumis. To dzina pa lauku līdz noķēra un palika zem akmens, lai tas tur paliktus līdz nākamajam gadam. Jumja svētkos pušķoja sētu ar vārpām un vainagiem. Pateicībā Jumim cēla galdā lielu maizes klaipu, kas cepts no “triju dienu maluma” un citas rudens veltes. Tika ēsts, dzerts, dziedāts un muzicēts. Arī gadatirgus bija ražas svētku sastāvdaļa.

Sestdien RUDENĀJOS muzeja “Turīgā zvejnieka mājas” virtuves krāsnī saimniece cepa maizi, muzejā bija nopērkami siers, medus, vīns, āboli un bumbieri. Turīgā zvejnieka mājas pagalmā iekārtojās Jūrmalas virtuālā kopa “Jūrmalas Amatnīca”, kurā apvienojušies seno tradicionālo un mūsdienu amata prasmju meistari un vietējie mājražotāji.

Apmeklētājus aizrāva “Ritma un skaņu meistardarbnīca”, kurā Nils Īle un Maija Sējāne - Īle kopā ar lieliem un maziem kopīgi muzicēja ar perkusijām. Šī nodarbe vieno jebkura vecuma cilvēkus. Perkusijas ir mūzikas instruments, kas rada skaņu piesitot, pakratot, berzējot vai jebkādi citādi izraisot vibrācijas. Perkusijas sevī ietver arī netradicionālus instrumentus, kā piemēram balsi, ķermeni, dabā iegūtus materiālus – riekstus, izkaltētus ķirbjus, kokus, akmeņus, ūdeni vai zirga pakavus. 

Tāpat visa vecuma svētku dalībnieki sacentās veiklībā. Daži izmēģināja, cik stipas ir kājas, vai var pastaigāt ķekatās;  citi - cik veikli ir pirkstiņi - vai ar knaģiem no lielās sēklu bļodas var izlasīt ārā pupiņas. Daudzi uz mājām devās kopā ar jaunu draugu - RUDENĀJU vīriņu, kuru varēja izgatavot dārzeņu figūriņu dabnīcā. 

Ieeja ražas svētkos kā allaž bija bez maksas.

 

 

 

gallery/img_4448